Skip to main content

 Program Janiszewskiego (1888- 1920). Po odzyskaniu niepodległości, wobec ogromu zniszczeń i wyzwań powstaje problem organizacyjny i problem tematyki nauki.Janiszewski proponuje środki radykalne.Skupić wszystkie zasoby na wybranym odcinku, aby nie zostać zaściankiem i pariasem naukowym  świata. Wybrane zostały zagadnienia z pogranicza topologii i logiki. Założono pierwsze czasopismo matematyczne Fundamenta Mathematicae. Twierdzenie Kuratowskiego -Tarskiego o istnieniu . Odpowiednikiem kwantyfikatora egzystencjalnego jest rzutowanie na jedną z osi. Twierdzenie Tarskiego Seidenberga- rzut zbioru semialgebraicznego jest semialgebraiczny. To są fundamenty poważnego podejścia do makroekonomii a nie uprawianie magii i kaczokwiku ( podstawowy język w 1984 Orwella). Niestety nauka poszła drogą Newtona , która udaje, że wszystko liczy i nic nie rozumie. Potrzeba topologii. Mormann i Carnap wykazali,ze do określenia jakości wystarczy podobieństwo. Moja koncepcja to SKUPIĆ SIĘ NA TYM CO KAŻDY WIDZI , ALE NIKT NIE ROZUMIE. Przeformułowanie  temperatury do języka afinicznego , znalezienie odpowiadających jej stanów j potencjałów jest istotą tego programu. Każdemu quasicrystals odpowiada fixed point theory Nielsena. Istotny spojrzenie dało zagadnienie odwrotne . Dla danej liczby fixed point Nielsena znależć klasyfikacje odpowiednich quasicrystals. Okazuje się ,że liczebność klas jest bardzo niewielka. 11+6sqrt3 (cały wszechświat) i 3+2sqrt3 ( przejścia fazowe wody ) mają i tylko one liczbę fixed point 8. Dla 2 punktów poczatku i końca liczba klas wynosi 4 i wszystkie one opisują własności globalne wig 20. Czy fenomen Janiszewskiego i polskiej szkoły matematycznej lat międzywojennych można dzisiaj powtórzyć? Literalnie oczywiście nie, bo zmieniły się czasy i uwarunkowania, ale wydaje się, że zapotrzebowanie na wizjonerów nadal istnieje. Współczesna nauka polska zszarzała i nie widać jej „samodzielnego stanowiska”na skalę przedwojennej matematyki polskiej ani podobnie inspirujących idei . Na brak talentów narzekać nie można, brakuje jednak wizji i charyzmatycznych liderów, a przede wszystkim brakuje myślenia i działania w kierunku dobra wspólnego Nie tylko własnego!

Comments

  1. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  2. Radykalne środki . NIE BĘDZIE ŻADNYCH INFORMACJI PUBLICZNYCH WEJŚCIE - WYJŚCIE . TYLKO PRYWATNA KORESPONDENCJA. Przysłowia są głupotą narodów ( A . Grzegorczyk 10 przykazanie). MYŚLAŁA ŚLEPA KURA, ŻE JEST INDYKIEM I W SOBOTĘ ŁEB UCIELI .

    ReplyDelete
  3. Twierdzenie Misiurewicza o rotacji . Do wyznaczenia quasicrystals potrzebna jest nam niewymierna reprezentacja +punkt startu O. Wyjaśnienie topologiczne w oparciu o fixed point theory Nielsena jako niezmiennika homotopii. utraty statusu hegemona przez anglosasów. Od 1453, 1815 mamy 3 punkty stałe jako 1+sqrt3 571/209. Podobnie od upadku Rzymu 1560/571as 1+sqrt3. (1+sqrt3)^2 ma tyle samo punktów stałych co 1+sqrt3.

    ReplyDelete
  4. Aby przewidzieć przyszłość musimy sięgnąć do głębiej do przeszłości. Nie stosujemy gołych liczb rzeczywistych a tylko tłumaczenie aproksymacyjne za pomocą wahadła o ekstremalnych wychyleniach. T=To#(2/pi)#ln(8x). Dla lawiny x=7+4sqrt3 mamy wydłużenie o liczbę naturalną 3. Odpowiednio wydużenie o 6 daje prezyzyjnie związek z upadkiem Rzymu a o 3+2sqrt3 daje 1177 pne rok w którym załamała sie cywilizacja brązu 3500-1100 pne.

    ReplyDelete
  5. Cywilizacja brązu była cywilizacją z skomplikowanie rozwiniętą technologią . Do używania brązu używani stopu miedzi i cyny, Podobnie jak teraz szlaki handlowe zostały zablokowane w wyniku tzw.zerowej wojny światowej. PRAKTYCZNIE OLBRZYMIE MIASTA PAŃSTWA ZOSTAŁY WYMORDOWANE. Pozostali tylko ludzie mieszkający w małych wiejskich osadach. 1100+2020 daje 3120 /571 daje = 2+2sqrt3. Zachwiana została wiara podobnie jak teraz w sprawczość państwa jako instytucji dającej bezpieczeństwo.

    ReplyDelete
  6. Potęgę wiary od roku O plus , minus 571 Budda , Mahomet możemy zrozumieć jako wyraz niewiary w instytucję państwa (3500+2020)/ 1+sqrt3 jako konsekwencji zerowej wojny światowej .

    ReplyDelete
  7. NIE MA I NIE BĘDZIE ŻADNEGO POWROTU DO ŚWIATA KTÓRY ZNAMY. UPADEK DOMINACJI ANGLIA - USA JEST MAŁYM PIWEM WOBEC TOTALNEJ ZAGŁADY DO KTÓREJ CODZIENIE BEZMYŚLNIE ZMIERZAMY Z PRZEKONANIEM ,ZE TO WŁAŚNIE MY ZNAMY TĄ JEDYNĄ RACJĄ I JĄ ROZUMIEMY.

    ReplyDelete
  8. Niewola umysłowa jest znacznie gorsza od niewoli fizycznej!

    ReplyDelete
  9. ttps://lubimyczytac.pl/ksiazka/4852318/1177-przed-chr-rok-w-ktorym-upadla-cywilizacja

    ReplyDelete
  10. Homotopijna teoria typów wnosi też nowe idee do samych podstaw ma-
    tematyki. Z jednej strony, mamy subtelny i piękny aksjomat uniwalencji
    Voevodsky’ego. Aksjomat uniwalencji implikuje, w szczególności, że moż-
    na identyfikować struktury izomorficzne, co jest zasadą, którą matematycy
    z radością stosują w pracy, pomimo jej niezgodności z „oficjalnymi” zasa-
    dami tradycyjnych podstaw matematyki. Z drugiej strony, mamy wyższe
    typy indukcyjne, które dostarczają bezpośrednich, logicznych opisów nie-
    których z podstawowych przestrzeni i konstrukcji teorii homotopii: sfer, cy-
    lindrów, obcięć, lokalizacji itd. Obie te idee są niemożliwe do uchwycenia
    w klasycznych podstawach teoriomnogościowych, ale gdy zostaną połączone
    w homotopijnej teorii typów, pozwalają na zupełnie nowy rodzaj „logiki ty-
    pów homotopijnych”. Sugeruje to nowe ujęcie podstaw matematyki, z istot-
    nym wkładem homotopii, „niezmienniczą” koncepcją obiektów matematyki
    — i wygodnymi implementacjami maszynowymi, które mogą służyć jako
    praktyczna pomoc dla pracującego matematyka. To jest właśnie program
    uniwalentnych podstaw matematyki.

    ReplyDelete
  11. Relacja realizacji zachodzi między topologią T a systemem S, w ten spo-
    sób, że system S realizuje topologię T , gdy elementy S są połączone ze
    sobą w sposób, który wykazuje wzór łączności (the pattern of connectivity)
    charakterystyczny dla T . U nas kluczową rolę odgrywa zrozumienie łańcucha polączonego za pomocą ułamków łancuchowych.

    ReplyDelete
  12. Wyjaśnienia topologiczne nie opierają się na procedurze wyjaśnień mechanistycznych, gdzie zmiennym odpowiadają komponenty mechanizmu, a zależności między zmiennymi odpowiadają relacjom przyczynowym zachodzącym w mechanizmie docelowym. Realiza-
    cja topologiczna jest, powtórzymy to, globalna i, co istotne, nie zależy od
    skali

    ReplyDelete
  13. KONKRETNA realizacji sama nie wyjaśnia danego zjawiska, ciężar wyjaśnienia spoczywa na takiej, a nie innej topologii i jej konsekwencjach matematycznych i fizycznych .

    ReplyDelete
  14. Centralny problem topologii, a mianowicie problem rekonstrukcji tego, co globalne, z tego, co lokalne

    ReplyDelete
  15. Najbardziej stabilnym stanem dla człowieka jest 1+sqrt3 jako afiniczność i rozpoznanie stanów 0 i 100 stopni dla 36,6 100/36.6. Jeśli początek 2 i 3 wojnę swiatową mamy zdefionowany jako 989/362=1+sqrt3 to wszystkie inne wyjaśnienia są tylko i wyłącznie pobożnymi życzeniami ślepych kur, które myślą że sa napuszonymi indorami. Stany równowagowe temperatury dla długiego czasu są stanami końcowymi. Jeśli są one zachowane w układach dalekich od równowagi jako termostaty to sprawa kinetycznej wojny Nato - Rosja I Nato - Chiny jest sprawą najbliższej przyszłości . W niewoli duchowej indyki są zawsze oszukiwane.

    ReplyDelete
  16. Zniszczenie dużych miast ,czyli analogia epoki brązu Robimy wszystko, by do odłączenia elektryczności nie doszło. Ale bądźmy szczerzy - wróg robi wszystko, by miasto pozostało bez ogrzewania, elektryczności i zaopatrzenia w wodę, byśmy wszyscy zginęli" - oświadczył Kliczko.

    ReplyDelete
  17. Wittgenstein spytany o podanie przykładu zdania odnoszącego
    się do prostego stanu rzeczy miał odpowiedzieć, że nie zna takiego. Ozna-
    czało to, że filozof budujący ontologię atomizmu logicznego, a więc ontologię
    bazującą na pojęciu atomu ontologicznego, nie potrafił wskazać ani jednego
    atomu, czyli ani jednego atomowego stanu rzeczy. Istota pustej wiary w matematykę i logikę.

    ReplyDelete
  18. W bloku podobieństw ważne są 2 rzeczy relacja między punktami i jak największa dziedzina . Dlatego dorzucamy zagładę cywilizacji .

    ReplyDelete
  19. Problem indukcji powstaje wtedy, gdy albo hipoteza, albo
    jej dopełnienie nie jest domknięte”. Brzeg topologiczny to prze-
    cięcie domknięcia danego obiektu z domknięciem dopełnienia tego obiektu.
    Stąd Kelly wymownie i z matematyczną ścisłością stwierdza: „problem in-
    dukcji powstaje na brzegach hipotez.

    ReplyDelete
  20. Baire topology is a suggestive setting for the study of inductive inference.

    ReplyDelete
  21. Tarski, Mostowski, Robinson Jeśli w teorii T istnieją funkcje ( podzbiory liczb naturalnych ... ) które są definiowalne w T , ale nie są rekurencyjne to teoria T jest ISTOTNIE NIEDECYZYJNA. Po chłopsku jeśli nie rozumiesz na czym polega rekurencja ( powtarzalność ) zjawisk społecznych to szybciej niż póżniej będziesz bankrutem ! . Oczywiście rzecz leży w formalizacji a nie w pustej obserwacji.

    ReplyDelete
  22. Wyrazem wiary w to, że te ścisłe pojęcia oddają w pełni sens potocznego, intu
    icyjnego pojęcia metody efektywnej jest tzw. Teza Churcha: efektywność jest tożsa
    ma z rekurencyjnością. Nazywa się też tę hipotezę Tezą Churcha—Turinga, lub
    Churcha—Posta, bo wszystkie te osoby przyczyniły się do jej sformułowania. Pierw
    szy opublikował ją Church w roku 1935. Zrobił to zresztą po rozmowach z Gödlem.
    Nieliczni są oponenci tej tezy. Oczywiście nie możemy mieć pewności, że nigdy
    nie pojawi się procedura nierekurencyjna, którą będziemy skłonni uznać za efektyw
    ną. Jednak całe nasze doświadczenie wskazuje na co innego. Jest to więc udana eks-
    plikacja, przykład znalezienia formalnej definicji, która daje ścisły odpowiednik pro
    blemu potocznego: co to jest efektywna procedura postępowania? Według mnie hipoteza Churcza jest całkowicie błędna.

    ReplyDelete
  23. Obecnie większość koncentruje się w najlepszym wypadku na praktyce TYMCZASOWEJ chałupniczo - inżynierskiej.BRAK JEST KONCENTRACJI NA KLAROWNYCH STRATEGJACH OPARTYCH NA BADANIACH PODSTAWOWYCH. TAKI BYŁ POSTULAT JANISZEWSKIEGO . PRZYCZYNY ZNAMY A SKUTKI POZNAJEMY UKŁAÐÓW KOLEŻEŃSKO CHAŁUPNICZYCH W POSTACI ZRUJNOWANEGO KRAJU. WYDAWANE MILIARDY NA ZBROJENIA I JEDNOCZEŚNIE ZERO ZBUDOWANYCH SCHRONÓW OD WEJŚCIA DO NATO. TO MÓWI WSZYSTKO O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI.

    ReplyDelete
  24. POMYLENIE CELÓW I ŚRODKÓW. W NORMALNYM KRAJU CELEM JEST OCHRONA LUDNOŚCI A ŚRODKIEM ZBROJENIA A NIE ODWROTNIE!

    ReplyDelete
  25. Pełna zgoda, gdyby Ukraina miała więcej schronów, a mniej wojska byłaby zupełnie bezpieczna. My ślepe kury dziobiemy mądrość sypaną przez pana garściami z wdzięcznością.

    ReplyDelete
  26. Straty poniesione w 2 wś. przez polskie siły zbrojne i konspirację wojskową wyniosły najprawdopodobniej ok. 240 tys. zabitych, z tego 140 tys. żołnierzy regularnego wojska i 100 tys. żołnierzy konspiracji.6mln/240tyś=25. 25 osób cywilnych na 1 żolnierza. Przy 100000 poległych rosjanach i porównywalnej liczbie poległych żołnierzach ukraińskich współczynnik 25 mówi wszystko.

    ReplyDelete
  27. 10.listopad 2022 Generał z USA: Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Zginęło 40 tys. cywilów . Ekstemalnie zaniżona liczba zabitych cywilów. Kompletnie brednie w stosunku do innych wojen.

    ReplyDelete
  28. Powstańcy stracili około 16.000 poległych, 15.000 poszło do niewoli. Największe straty poniosła ludność cywilna, której zginęło około 150.000, z czego 50.000 zostało zamordowanych w ciągu pierwszych kilku dni powstania w bezprecedensowym akcie ludobójstwa na Woli. Współczynik 10 zabitych cywilów do1 żołnierza.

    ReplyDelete
  29. Jedzie Pan po "bandzie",już 27 lipca Gubernator Fischer wydaje rozkaz o stawieniu się 100 tys,Warszawiaków(budowa festung warschau),a w Generalplan Ost Warszawa generalnie Polacy(wymordowani),czyli jak by nie patrząc "kulka w łeb" tak jak Mińsk Litewski.Wybuch powstania nie zmienił by losu jego mieszkańców.

    ReplyDelete
  30. Jest rzeczywiście znamienne, że najmniej schronów mają państwa, ktróre najbardziej doświadczyły wojny (Niemcy, Polska), a najwięcej te, które ucierpiały relatywnie mało (Szwajcaria, Szwecja, Finlandia). Ale zbroimy się nie po to, żeby iść na wojnę, tylko dokładnie przeciwnie. I nie polegać na aliansach z Niemcami czy USA. Rosja nie zaatakowała Ukrainy dlatego, że stanowiła zagrożenia, chyba że kupuje pan ich narrację jak papież. Przeciwnie. Czy odstraszanie się uda - oby. Świetnie byłoby mieć również sieć schronów, ale nie jako alternatywę.

    ReplyDelete
  31. Dialog pokojowy . Wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek na Ukrainę rekordową liczbę ok. 100 rakiet, to najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej 24 lutego - podkreślił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat

    ReplyDelete
  32. Pytanie nie brzmi czy rakieta trafi w twój dom , ale kiedy ?

    ReplyDelete
  33. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/byl-tak-glodny-ze-jadl-zabawki-6-latek-z-mariupola-znalazl-nowa-rodzine/teh0lkw,79cfc278

    ReplyDelete
  34. ŚLEPA KURA to symbol tego co najbardziej naiwne i powierzchowne. Oczywiście ślepa kura najbardziej zna się na moralności. Schopenhauer uzaje za jedyne moralne działanie , gdy to co czynimy to robimy z czystego altruizmu bez cienia egoizmu . Absolutnie amoralne jest manipulacja złem w celu wykorzystania innych dla własnych korzyści. Agresja Rosji jest złem. Jednak absolutnie amoralne jest dostarczanie broni bez rzeczywistego kinetycznego uczestnictwa. Spada 100 rakiet na Ukrainę a u nas zdziwienie w postaci jednej rakiety. Jeśli chcemy pokonać Rosję to nie poprzez wykorzystywanie życia Ukraińćów i oglądanie tv z wojny, ale poprzez rzeczywiste aktywne uczestnictwo.Jeśli usa chce wygrać walkę o hegemonię z Chinami i Rosją to niech same bezpośrednio walczy a nie opowiada bajki Nie lękajcie się.

    ReplyDelete
  35. Nie lękajcie się i zero wybudowanych schronów od wejścia do Nato + miliardy wydawane na broń do zabijania innych =ABSOLUTNA AMORALNOŚĆ

    ReplyDelete
  36. Program budowy schronów w Polsce CAŁA POLSKA BUDUJE PAŁACE DLA OBAJTKA

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

ORR LIMIT OF ADAPTIVE  WALKS.Startując z dowolnego miejsca nie istnieje adoptacyjny algorytm , który osiąga lokalne ekstremum szybciej niż średnio  w e-1 krokach.Momenty wyższych rzędów E(L^2)=e+1,Var(L)=e(3-e). Allen Orr postuluje darwinowską adaptację jako ruch losowy +perfekcyjny algorytm deterministyczny. W ilu krokach startując z początku można osiągnąć globalne ekstremum?1 Moja odpowiedż brzmi 1+sqrt3.1  My badamy algorytmy zwierząt jako proste i mające głębokie ewolucyjne konsekwencje a nie gonimy za sztuczną inteligencją 2 Konrad Lorenz wykluczył jeden krok bodzieć reakcja jako niewłąściwy narzędzie do badania zachowań wrodzonych , instynktownych. 2 Dwa kroki prowadzą do elementarnego feedback za  pomocą semigrupy i jej zaburzenia .3 Konergencja w biologii zakłada ograniczoność form i wybór jednej z nich a nie tworzenie czegoś zupełnie nowego. W pierścieniu Zsqt3 bazując na 3 punktach stałych Nielsena otrzymujemy formy 1+sqr3,4+2sqrt3,-2+2sqrt3, 13+7sqt3 o 2 krokach. Dwa kroki
BORN RULE ( Nobel 1954).Prawdopodobieństwo przejścia od stanu A do B jest proporcjonalne do kwadratu amplitudy.1 Żurek odkrył, że reguła Borna wynika ze splątania kwantowego. Stany fundamentalne istnieją, ale ich nie obliczamy, ale odkrywamy z dokładnością do izomorfizmu.2 W ekonometrii zmienność odkrywamy dzięki Estimation quadratic variation using realized variance Barndorff-Nielsen ,Shephars.3 My używamy wariancji i odchylenia stand, całkowitego.4 Kanoniczna bifurkacja dla lawiny jako prawdopodobieństwa 1/(x+1)^2.5 Dawid Wallace i Deutch reguła Borna zostaje wyprowadzona z klasycznego procesu decyzyjnego.Dawid Wallace prawdopodobieńswa i nieodwracalności nie możemy uzyskać z poziomu mikro. Potrzebne są makro- operatory.5 Dla gier zerowych z pełną informacją algorytm a,b pruning odrzuca 99,98 % możliwości jako totalny bełkot.6 Zgodnie z hierarchią decyzyjną Walda zrealizowany kwadrat wariancji całkowitej na Dja( w cenie) wskazuje na ruch a la 3 września 1929 . W czasie mamy zreali
 JOHN MILNOR (1931) amerykański matematyk,  specjalista w zakresie topologii i algebry. Wielkie jego koncepcje z teorii gier 1 Games against nature. Tak naprawdę to nie mamy pojęcia o ryzyku ( jako określonym rozkładzie ) pozostaje tylko niepewność. Używając klasycznych strategii dla problemu minmax sformalizował 4 podejścja Laplacea,Walda, Hurewicza i Savage za pomocą macierzy [{1,0,1,0}{0,1,0,1} {1,1,k,0}{1,1,0,k}] Prosta analiza tej macierzy i śladu daje istotne quasicrystals.2 Ocean game =gra z planktonem  praca z Sharpley. Na rynku jest kilku dominujących graczy . Całkowita wymiana planktonu i nowe koalicje pomiędzy grubasami, aby wykiwać plankton dla permutacji n elementów bez punktów stałych n!/e. Oczywiście bardziej realistyczne podejście obejmuje 1+sqrt3.3On games of survivall praca z Sharpley. Używamy powtarzalnych gier zerowych. Istnieje optymalna strategia dla macierzy aij zero free, i różne od j. Minimalna reprezentacja gier zerowych [{0,3}{1,0}]- mój pomysł oparty na semi